Ankara Sosyal Medya Ajansı

Nedir Bu SEO?

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, insanlar işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri Google ve diğer arama motorlarında aradığında organik olarak görünürlüğünü artırmak için sitenizi iyileştirme süreci anlamına gelir. Sayfalarınız arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürse, dikkat çekme ve potansiyel müşterileri işletmenize gelme olasılığı o kadar artar.

Ücretli reklamlardan farklı olarak SEO, kullanıcıların siteniz ile ilgili bir ürün bir konu arattıklarında Google’da üst sıralarda yer almasıdır. Bunu doğru bir şekilde uyguladığınız zaman ise herhangi bir ücret ödemeden sitenizin konumunu yukarılara çıkarmış olursunu.

SEO Çalışma Şekilleri

Google ve diğer arama motorları kullanıcı bir anahtar kelimeyi arattıklarında arama motoru o sorgu için en doğru ve faydalı olduğuna inandığı sonuçları çıkarmak için karmaşık algoritmalar kullanır. Google’un algoritmalarına giren birden fazla faktör vardır. Bunlar basit bir dille; metinleriniz, görselleriniz, yapılandırdığınız kodlarınız, sitenizin performansı gibi.

SEO nedir

SEO’nun Temel Ögeleri

Sitemizi SEO ve organik trafik almak için optimize ederken çok önemli iki yol vardır bunlar; sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO.

Sayfa içi SEO, yukarıda değindiğimiz içeriklerimizi nasıl oluşturduklarım ile ilgilidir. Blog yazılarınızı hazırlarken ya da ürün içeriklerinizden web sitenizde bir içerik hazırlarkan analiz ettiğiniz anahtar kelimeleri metinlerinizde ne kadar kullandığınız, bu yazdığınız içeriklerin kelime sayıları, yazınızın benzersiz olması, sitenizde oluşturduğunuzun bu içerikler ile sayfanızda bulunan diğer içeriklerinize bağlantılar vererek kullanıcıları buralara da yönlendirmeniz ve hepsinden önemli olarak kaliteli olması önemlidir.

Sayfa dışı SEO ise, alakalı başka sitelerden ne kadar bağlantı aldığınız ya da bunları kazandığınızdır.

Rakip Analizi Neden Önemlidir?

Sizinle benzer kitlelere hitap eden sayfaların ya da markaların içeriklerini nasıl oluşturdukları bu içeriklerinde ne kadar kelime sayısı kullandıkları ve ne kadar paylaşım yapıp bunların ne kadar kalteli olduğunu çözümlemeniz çok önemlidir çünkü biz de kendimize Google’da ya da diğer arama motorlarında organik bir yer elde etmek istiyorsak bunları yapmalıyız ve rakiplerimizden hep bir fazlasını mutlaka yazmalı ya da eklemeliyiz. Tabi tüm bunları yaparken yazılarınızın ve içeriklerinizin benzersiz olduklarını da kontrol etmelisiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Doğru anahtar kelimeleri nasıl buluruz? Bunun için pek çok platform olmasının yanı sıra daha kolay ve mantıksal olarak kullanıcı aramaları ile bağ kurabileceğiniz ve kolay ulaşabileceğiniz bir çok araç vardır bunlardan bazıları ise, arama motorunda kullanmak istediğiniz anahtar kelimeyi yazdığınızda devamında gördüğünüz arama terimleri işinize yarayabilir ya da rakiplerinizin hangi kelimeleri kullandıklarına dikkat edebilirsiniz ve Ubersuggest ya da Google Ads panelinden de yardım alabilirsiniz.

Sitenizin HTML’si Neden Önemli?

Yukarda Google algoritmalarından bahsetmiştik, uygun etiketler, başlıklar ve açıklamalar olmadan Google, bu içeriklerin ne hakkında olduğunu ve neden rekabetten daha üst sıralarda yer alması gerektiğini anlamakta zorlanacaktır.

Burada kodlamadan bahsedilince insanlar biraz uzakta kalmak isteyebilir lakin etiketleri, başlıkları(h1 gib),alt başlıkları(h2 gib), meta açıklamalarını, url’nizin ne hakkında olduğunun belirtilmesi gibi.

Webdelist Özeti

SEO burada yazılanların dışında çok daha kapsamlı ve detaylı bir çalışmadır ve uygulanması gereken onlarca yöntem ve kuralları vardır. Kulak aşinalığı ve az da olsa bir fikir sahibi olmanız için bu yazı sizi bir yola çıkarabilir ancak bunu kullanmak istiyor ya da bunun hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir