Google Reklamcılık ve Pazarlama Nedir?

Son yıllarda reklamcılık çok değişti ve Google reklamcılık ve pazarlama bunun artık yeni adresi diyebileceğimiz bir yere geldi. İşletmeniz için artık fiziki mağazanızın dışında müşterileriniz için dijital dünya’ya açılmanız gerekiyor. Ürünlerinizi sadece bulunduğunuz lokasyona ve belirli müşteri profillerine satmak istemiyorsanız tabi..

Google Ads, çevrimiçi müşterilerinizin belirli anahtar kelime aramalarında işletmenizin ürünlerini kolayca ve üst sıralarda bulmasına olanak sağlayan yeni nesil reklamcılık desek yeridir. Çok iyi şekilde kampanya yapılırsa, sattığınız ürün yelpazesine göre arama yapan Google kullanıcılarının mutlaka önüne çıkacıktır. Eğer işletmeniz için hala Google Ads hesabınız yoksa bence bunu birkez daha düşünün ve bu platformdan yararlanın.

Google Reklamları nedir?

Bir işletmenin sayfasını sürekli olarak arattığınız çoğu anahtar kelimede üst sıralarda görüyorsanız emin olun o işletmenin çok iyi kurgulanmış bir Google Ads kampanyası vardır. Google sizin ürün skalanıza uygun arama yapan çevrimiçi kullanıcaların sayfanızı görmesi için Google’ a para ödersiniz. Hedef kitlenizin karşısına dijital ortamda çıkmak istiyorsanız bu son derece önemli bir dijital pazarlama platformudur.

Google Reklamları Çalışma Şekilleri

Google Ads hakkında bir fikir elde ettiğinize göre sırada peki bu reklamlar nasıl çalışır? dediğinizi düşünerek sizlere bu reklam türlerini listeleyelim. Google reklam harcamalarına başladınız ve neyi hedefliyorsunuz?

  • İşletmenize yapılan telefon aramalarını mı arttırmak istiyorsunuz?
  • Fiziki mağazanıza daha fazla müşteriyi mi çekmek istiyorsunuz?
  • İnsanların web sitenizi daha fazla ziyaret etmesini mi?

Ardından, reklam metninizin küresel mi yoksa yerel bir kitleye mi sunulacağını belirleyeceksiniz. Devamında ise işletmenizi neyin öne çıkaracağını belirleyip resimleriniz ve reklam metinleriniz ile bunu Google’a sunacaksınız. Google bu verileri reklamınızı ve reklam metninizi oluşturmak için kullanacaktır. Google reklamclığında bu metrikleri yerine getirip reklamınızın ne kadar başarılı olabileceğini belirlemek için harcayacağınız reklam bütçesini belirlersiniz ve Google reklamınızı yayına alır.

Beş Çeşit Google Ads Türü

  • Arama Ağı kampanyası : Bir Arama Ağı kampanyası aracılığıyla, reklamınız yalnızca Google Arama ve Haritalar’da değil, aynı zamanda YouTube ve Google Alışveriş dahil olmak üzere yüzlerce başka Google arama ortağında da gösterilecektir. Bu sitelerin herhangi birinde, kullanıcılar kampanyanız için bir anahtar kelimeyle ilgili terimleri aradığında, reklamınızı göreceklerdir.
  • Görüntülü Reklam Ağı kampanyası : Bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyası aracılığıyla, Gmail ve YouTube dahil olmak üzere Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki ürünleri kullanan kişilerin önüne görsel reklamlar alabilirsiniz.
  • Alışveriş kampanyası : Google, bir Alışveriş kampanyası aracılığıyla, reklamınızın Google Alışveriş içinde nasıl ve nerede gösterileceğini belirlemek için bir kullanıcının anahtar kelimesi yerine web mağazanızın ürün verilerini kullanır.
  • Video kampanyası : Bir Video kampanyası aracılığıyla işletmeniz, YouTube’da ve diğer Google Görüntülü Reklam Ağı mülklerinde görüntülenen bir video reklam aracılığıyla tanıtılacaktır.
  • Uygulama(App) Reklamları : Bir Uygulama kampanyası aracılığıyla, reklamınız Google Arama, YouTube, Google Play, Google Görüntülü Reklam Ağı, Google Discover, Google’ın arama ortakları ve uygulama reklamları görüntüleyen diğer birçok yayıncıda gösterilecektir.
  • Yeniden Pazarlama Reklamları : Muhtemelen her gün karşınıza çıkan ve merak ettiğiniz reklam türü de diyebiliriz. Bu reklam türünde örnek olarak Trenyol‘dan bir ürüne baktınız ve başka platformlarda da aynı ürün ya da benzer ürünün karşınıza çıkması durumudur.

Google Ads’i Neden Kullanmalısınız?

1. Potansiyel müşterileri ve müşterileri arttırır.

2. Her tür ve büyüklükteki organizasyon için uygundur

3. Yüksek gelir getirisi elde edersiniz.

4. Hızlı ve anlaşılır sonuçlar elde edersiniz

5. Büyük, yüksek kaliteli trafik kaynaklarından yararlanır.

6. Pazarınız ve rakipleriniz hakkında daha fazla bilgi edinirsiniz.

Webdelist Notu:

İşletmeniz için doğru pazarlama stratejilerini hayata mı geçirmek istiyorsunuz? Google reklamcılık ve pazarlama alanında bilgi almak isterseniz alanında başarılı takım arkadaşlarımızla mutlaka görüşün ve iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Ayrıca sosyal medya yönetimi hakkında da bilgi almak isterseniz buradan konu içeriğimize gidebilirsiniz ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *